Legenda o Kwiecie Paproci
sobota, 25 maja 2013
Fern Flower {Forest QAL} Kwiat Paproci
Wczoraj ukończyłam kolejny blok w zabawie patchworkowej jest to kwiat Paproci . Czytając legendę o nim po raz kolejny zrozumiałam co tak na prawdę najważniejsze jest w życiu . Pamiętajmy o tym w pogoni za dostatkiem i dobrobytem . Dziś dzień mamy niech żadna nie będzie dziś smutna .
Legenda o Kwiecie Paproci
Legenda o Kwiecie Paproci
wtorek, 21 maja 2013
Pasta fasolowa do chleba
Polecam do smarowania pieczywa pasty z roślin strączkowych , zwierają dużo białka i innych cennych składników , są bardzo smaczne i tanie w przygotowaniu . Dla mnie idealne zamiast sklepowych wynalazków naszprycowanych chemią i konserwantami . Jak fasolę gotować pewnie każdy wie, ale tak dla przypomnienia . Suchą fasole moczymy na noc w zimnej wodzie . Rano odlewamy wodę ,nalewamy nowej zimnej wody i gotujemy do miękkości . Najlepiej na maleńkim ogniu pod przykrywką , nie dosypujemy żadnej sody ani soli !!Kiedy fasola jest już miękka odcedzamy ,ale wywar zachowujemy . Ja swoją pastę robiłam w melakserze , można robić ją też blenderem . Do pojemnika robota wrzuciłam , ugotowaną zimną fasole , podsmażoną cebulę i paprykę pokrojoną w kostkę,łyżkę koncentratu pomidorowego , łyżkę oleju z oliwek ,sól , pieprz czarny . Teraz miksujemy na gładką masę podlewamy wywarem z fasoli , bo masą początkowo jest gęsta . Miksujemy aż do uzyskania gładkiej aksamitnej masy . Można ją przełożyć do słoika i przechowywać w lodówce . Pasta taka jest przepyszna polecam . Na fotkach moje wczorajsze śniadanie . Pasta z fasoli , bułki z otrębami i pomidory .
poniedziałek, 20 maja 2013
Sałatka z kaszy gryczenej
Mamy w Polsce ogromne bogactwo kasz , które są bardzo zdrowe a na naszych talerzach i tak zawsze ląduje ziemniak . Przyznaje się ,że i ja zbyt często nie gotuje kasze,ale ostatnio obiecałam sobie ,że najwyższy czas to zmienić . Na pierwszy ogień poszła kasza gryczana , moje dzieci ją lubią i nazywają "czarny ryż" . Wymyśliłam sobie taką sałatkę , robi się ją szybko , jest smaczna ,sycąca . Do jej zrobienia wykorzystałam oliwki z Tesco , te najtańsze kosztują 1,20 za opakowanie i bardzo je lubię . Można jednak ten dodatek pominąć ,najważniejsze są warzywa i kasza . Do ugotowanej zimnej kaszy dodałam pomidory , szczypiorek , drobno pokrojoną cebule , oliwki, można dodać paprykę . Nie dodawałam ogórka z tego powodu ,że ogórek plus pomidor to zero witaminy C w surówce , te warzywa choć smakowicie się komponują jednak nie powinny razem lądować na talerzu . Teraz przyprawy , sól (najlepsza ta nieoczyszczona gruboziarnista ), pieprz czarny mielony , łyżeczka oliwy z oliwek lub inna zwykła oliwa ,koniecznie trochę soku z cytryny lub octu winnego . Mieszamy wszytko razem , odstawiamy na chwilkę ,aby smaki się przemieszały. Dla mnie była to idealna sałatka , zastąpiła mi obiad i kolacje . Polecam :)) .
Poduszka Truskawka :)
Uszyłam dziś poduszkę truskawkę .Tkaniny różowa i zielona bawełna ze sklepu
http://100krotki.sklep2.pl/ tkaniny-bawelna-c-20_22.html
a cudne truskawki od sprzedawcy mybeehouse
http://allegro.pl/listing/ user/listing.php?us_id=23767460
niedziela, 19 maja 2013
Jedz, pij, żuj i cho-ruj! (Ty i Twoje dzieci)
Ze strony skopiowane koniecznie przeczytajcie !!!
Link do strony
Ogólne pranie mózgu w telewizorni sprawiło, że gdy zapytasz pierwszego napotkanego człowieka w jakim celu żuje się gumę do żucia, to zapewne otrzymasz odpowiedź jak od zaprogramowanego komputera, iż jest to niezbędne po posiłku – by mieć zdrowe i czyste zęby. Dlaczego? Bo spada pH w ustach. A jak pożujesz sobie gumę to Ci wzrośnie. Czyżby?
No to weźmy sobie pod lupę te drogocenne, przywracające pH w ustach skarby zawarte w dostępnej w każdym kiosku gumie do żucia. Oczy wywrócą nam się dzisiaj z… Orbit! I to bez cukru. Zaczynamy.
Producent na swojej stronie internetowej cierpliwie jak otępiałym przygłupom tłumaczy, że rzecz rozbija się o… ślinę. Ślina w istocie alkalizuje i to jest akurat prawda. Żucie (np. gumy) powoduje, że śliny mamy więcej, a ta nas chroni przed próchnicą. Tzn. wrrrróć – zdaniem producenta to guma pomaga neutralizować kwasy zwiększające ryzyko rozwoju próchnicy bo pomaga zwiększać wydzielanie śliny. Nie zapomnij wziąć do gęby po każdym posiłku, bo: „bezcukrowa guma do żucia Orbit przywraca optymalny poziom pH w ustach!”. Pogięte? Też tak myślę.
Oto dosyć popularna guma o smaku łagodnej mięty (Spearmint). Zobaczmy co my tu mamy:
SKŁADNIKI: SUBSTANCJE SŁODZĄCE SORBITOL, IZOLMAT, MALTITOL, ASPARTAM, SÓL ASPARTAMU – ACESULFAM, ACESULFAM K; BAZA GUMOWA (ZAWIERA LECYTYNĘ SOJOWĄ), AROMATY, SUBSTANCJA GLAZURUJĄCA WĘGLAN WAPNIA, SUBSTANCJA UTRZYMUJĄCA WILGOTNOŚĆ GLICEROL, ZAGĘSTNIK GUMA ARABSKA, BARWNIK E171, SUBSTANCJA GLAZURUJĄCA WOSK CARNAUBA, PRZECIWUTLENIACZ BHA.
W składzie mamy niemal same chemikalia – substancje silnie zakwaszające ustrój. Tu nic nie podnosi pH ani w ustach ani w dalszej części przewodu pokarmowego. Podnosi to mi się jedynie ciśnienie jak czytam jakie trucizny guma do żucia zawiera, a ślina zbiera mi się odruchowo, by splunąć z obrzydzeniem na cały ten koktajl chemikaliów podrasowanych dla niepoznaki poliolami oraz na tych, którzy takie coś sprzedają istotom ludzkim. Ale po kolei.
Substancje słodzące: sorbitol (E420), mannitol (E421) i izomalt (E953): w miarę niegroźne poliole. Nie są toksyczne, choć w większych ilościach mogą spowodować rozwolnienie jako że wiążą wodę w jelitach.
Aspartam (E951), sól aspartamu – Acesulfam (E962), Acesulfam K (E950): toksyczne syntetyczne słodziki powiązane z uszkodzeniami DNA, wadami płodu i nowotworami. Długoterminowe oddziaływanie na organizm ludzki – nieznane. Substancje te odkryto bowiem przypadkiem w latach 80-tych, a ponieważ okazało się, że są diabelnie słodkie – biegusiem zaczęto trzepać na tym fakcie kasę. Wcale nie miały nawet służyć jako słodzik i nie w takim celu je w laboratorium otrzymano. Niemniej jednak zaczęto masowo dosypywać je gdzie się da, bo akurat wybuchła moda na odchudzanie i „zero kalorii” oraz „bez cukru”. Do dziś nikt nie schudł na nich ani grama, wręcz przeciwnie – grubasów przybywa. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Kumuluje się w ludzkim organizmie, w wątrobie metabolizuje do formaldehydu. Oczywiście jest „dopuszczony” przez odpowiednie instytucje i oficjalnie figuruje jako nieszkodliwy. Nasze dzienne zapotrzebowanie na te substancje wynosi jednak 0,000 gramów na dobę. Więcej o tych chemikaliach pisałam tutaj.
Baza gumowa: domyślnie ropopochodne polimery. Na dokładkę lecytyna sojowa. Czy z soi GMO tego producent nie pisze. Możemy się jedynie domyślać, że raczej NIE z tej uprawianej organicznie
Aromaty: nawet nie silą się dopisać czy naturalne. Należy rozwiązać w tym celu mały rebus i sobie wydedukować. Mięty tam nie ma ani grama. Nie widnieje w składzie „miętowej gumy”. Zatem syntetyczne chemikalia.
Substancja glazurująca węglan wapnia (E170) : pomimo nazwy nie licz na źródło wapnia. To kreda. W większych ilościach powoduje zaparcia i bóle brzucha.
Substancja utrzymująca wilgotność: glicerol (E422): czyli inaczej gliceryna, metabolizowany do postaci tłuszczu, niewskazany dla diabetyków, długotrwałe zażywanie w nadmiarze może powodować zaburzenia pracy serca, może obniżać koncentrację i negatywnie wpływać na jasność umysłu.
Zagęstnik guma arabska (E414): zasadniczo nieszkodliwa, choć może powodować alergie.
Barwnik E171 czyli dwutlenek tytanu: podejrzewany o rakotwórcze działanie. Zakazany w wielu krajach. W Polsce zabroniony do lat 90-tych, figurował na liście jako „podejrzany”. Potem nastąpił cud nad Wisłą i oto nasz „podejrzany” zostaje nagle „dopuszczony” i oficjalnie wpisany na listę jako „nieszkodliwy”! Nie chce mi się grzebać na podstawie jakich badań i który urzędas to podpisał. Jeśli chodzi o mnie osobiście, to E171 figuruje u mnie na liście tych, których ma się w d*pie, czyli nie spożywam ani nie kładę na skórę niczego co go zawiera (jest uwielbianym przez producentów kosmetyków „filtrem UV” we wszelakich kremach i lotionach przeciwsłonecznych, szukajcie Titanium Dioxide w składzie INCI).
Substancja glazurująca wosk carnauba zasadniczo nieszkodliwy, choć może powodować alergie.
Przeciwutleniacz BHA (E320): czyli butylowany hydroksyanizol. Toksyczny związek uszkadzający wątrobę i podwyższający poziom cholesterolu. Podobnie jak E171 zabroniony do lat 90-tych w Polsce. Potem jednak uznany za „dopuszczony”. Nawet bardzo „poprawna politycznie” czyli będąca niezmiernie „po linii i na bazie” Wikipedia stwierdza co następuje: „Wykazuje działanie kancerogenne, ulega przekształceniu w pochodne chinonowe. Może wywierać toksyczny wpływ na nerki, wywoływać wysypkę, pokrzywkę, rzadko duszność.” W wielu krajach obowiązuje zakaz dodawania go do żywności przeznaczonej dla dzieci.
To może choć guma dla dzieci ma bezpieczniejszy skład? A gdzież tam!
SKŁADNIKI: SUBSTANCJE SŁODZĄCE SORBITOL, KSYLITOL, MANNITOL, ACESULFAM K, ASPARTAM; BAZA GUMOWA (ZAWIERA LECYTYNĘ SOJOWĄ), REGULATOR KWASOWOŚCI MLECZAN WAPNIA, SUBSTANCJA UTRZYMUJĄCA WILGOTNOŚĆ GLICEROL, AROMATY, PRZECIWUTLENIACZ BHA. ZAWIERA LUKRECJĘ.
Z substancji słodzących dodano działający antybakteryjnie na zęby ksylitol zamiast izomaltu. Ksylitol ma przekonać mamusie jaka guma jest zdrowa dla ząbków ich pociech. Wywalono sól aspartamu acesulfam (też mi ulga!) ale zostawiono aspartam, acelsulfam K i rakotwórczy przeciwutleniacz BHA! Kompletne draństwo!
Dodatkowo na niektórych opakowaniach widnieje napis „zawiera wapń”, no proszę jaki zdrowy produkt dla dzieci.
Owszem zawierać zawiera – dodano mleczan wapnia ale… nie wiadomo jaki. Tymczasem D- i L- mleczany (izomery przestrzenne) nie powinny by podawane małym dzieciom, ponieważ nie produkują one jeszcze odpowiednich enzymów w wątrobie potrzebnych w prawidłowym metabolizmie tych form mleczanów.
Zawiera lukrecję. Lukrecja oprócz dobroczynnych właściwości ma też drugą twarz: wypłukuje z organizmu drogocenny potas i podnosi ciśnienie krwi ponieważ zawiera glicyryzynę. Zawiera też fitoestrogeny, które są pomocne przy zaburzeniach miesiączkowania oraz w menopauzie, podnoszą też libido, lecz niekoniecznie są wskazane dla małych dzieci. Jeśli zbyt często spożywa się produkty, w których skład wchodzi lukrecja, zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Na wszystkich herbatkach ziołowych gdzie jest lukrecja w składzie widnieje zawsze ostrzeżenie typu „Zawiera lukrecję – nie może być spożywane w nadmiarze przez osoby cierpiące na nadciśnienie”. Na gumie dla dzieci ostrzeżenia nie ma żadnego.
Dzieci z reguły nie mają nadciśnienia. Ani chorej wątroby. Ani raka. Ale zawsze mogą mieć, czy coś stoi na przeszkodzie? Pacjenta trzeba sobie wyhodować od małego, takie czasy. Niech zachoruje na cokolwiek.
Link do strony
Ogólne pranie mózgu w telewizorni sprawiło, że gdy zapytasz pierwszego napotkanego człowieka w jakim celu żuje się gumę do żucia, to zapewne otrzymasz odpowiedź jak od zaprogramowanego komputera, iż jest to niezbędne po posiłku – by mieć zdrowe i czyste zęby. Dlaczego? Bo spada pH w ustach. A jak pożujesz sobie gumę to Ci wzrośnie. Czyżby?
No to weźmy sobie pod lupę te drogocenne, przywracające pH w ustach skarby zawarte w dostępnej w każdym kiosku gumie do żucia. Oczy wywrócą nam się dzisiaj z… Orbit! I to bez cukru. Zaczynamy.
Producent na swojej stronie internetowej cierpliwie jak otępiałym przygłupom tłumaczy, że rzecz rozbija się o… ślinę. Ślina w istocie alkalizuje i to jest akurat prawda. Żucie (np. gumy) powoduje, że śliny mamy więcej, a ta nas chroni przed próchnicą. Tzn. wrrrróć – zdaniem producenta to guma pomaga neutralizować kwasy zwiększające ryzyko rozwoju próchnicy bo pomaga zwiększać wydzielanie śliny. Nie zapomnij wziąć do gęby po każdym posiłku, bo: „bezcukrowa guma do żucia Orbit przywraca optymalny poziom pH w ustach!”. Pogięte? Też tak myślę.
Oto dosyć popularna guma o smaku łagodnej mięty (Spearmint). Zobaczmy co my tu mamy:
SKŁADNIKI: SUBSTANCJE SŁODZĄCE SORBITOL, IZOLMAT, MALTITOL, ASPARTAM, SÓL ASPARTAMU – ACESULFAM, ACESULFAM K; BAZA GUMOWA (ZAWIERA LECYTYNĘ SOJOWĄ), AROMATY, SUBSTANCJA GLAZURUJĄCA WĘGLAN WAPNIA, SUBSTANCJA UTRZYMUJĄCA WILGOTNOŚĆ GLICEROL, ZAGĘSTNIK GUMA ARABSKA, BARWNIK E171, SUBSTANCJA GLAZURUJĄCA WOSK CARNAUBA, PRZECIWUTLENIACZ BHA.
W składzie mamy niemal same chemikalia – substancje silnie zakwaszające ustrój. Tu nic nie podnosi pH ani w ustach ani w dalszej części przewodu pokarmowego. Podnosi to mi się jedynie ciśnienie jak czytam jakie trucizny guma do żucia zawiera, a ślina zbiera mi się odruchowo, by splunąć z obrzydzeniem na cały ten koktajl chemikaliów podrasowanych dla niepoznaki poliolami oraz na tych, którzy takie coś sprzedają istotom ludzkim. Ale po kolei.
Substancje słodzące: sorbitol (E420), mannitol (E421) i izomalt (E953): w miarę niegroźne poliole. Nie są toksyczne, choć w większych ilościach mogą spowodować rozwolnienie jako że wiążą wodę w jelitach.
Aspartam (E951), sól aspartamu – Acesulfam (E962), Acesulfam K (E950): toksyczne syntetyczne słodziki powiązane z uszkodzeniami DNA, wadami płodu i nowotworami. Długoterminowe oddziaływanie na organizm ludzki – nieznane. Substancje te odkryto bowiem przypadkiem w latach 80-tych, a ponieważ okazało się, że są diabelnie słodkie – biegusiem zaczęto trzepać na tym fakcie kasę. Wcale nie miały nawet służyć jako słodzik i nie w takim celu je w laboratorium otrzymano. Niemniej jednak zaczęto masowo dosypywać je gdzie się da, bo akurat wybuchła moda na odchudzanie i „zero kalorii” oraz „bez cukru”. Do dziś nikt nie schudł na nich ani grama, wręcz przeciwnie – grubasów przybywa. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Kumuluje się w ludzkim organizmie, w wątrobie metabolizuje do formaldehydu. Oczywiście jest „dopuszczony” przez odpowiednie instytucje i oficjalnie figuruje jako nieszkodliwy. Nasze dzienne zapotrzebowanie na te substancje wynosi jednak 0,000 gramów na dobę. Więcej o tych chemikaliach pisałam tutaj.
Baza gumowa: domyślnie ropopochodne polimery. Na dokładkę lecytyna sojowa. Czy z soi GMO tego producent nie pisze. Możemy się jedynie domyślać, że raczej NIE z tej uprawianej organicznie
Aromaty: nawet nie silą się dopisać czy naturalne. Należy rozwiązać w tym celu mały rebus i sobie wydedukować. Mięty tam nie ma ani grama. Nie widnieje w składzie „miętowej gumy”. Zatem syntetyczne chemikalia.
Substancja glazurująca węglan wapnia (E170) : pomimo nazwy nie licz na źródło wapnia. To kreda. W większych ilościach powoduje zaparcia i bóle brzucha.
Substancja utrzymująca wilgotność: glicerol (E422): czyli inaczej gliceryna, metabolizowany do postaci tłuszczu, niewskazany dla diabetyków, długotrwałe zażywanie w nadmiarze może powodować zaburzenia pracy serca, może obniżać koncentrację i negatywnie wpływać na jasność umysłu.
Zagęstnik guma arabska (E414): zasadniczo nieszkodliwa, choć może powodować alergie.
Barwnik E171 czyli dwutlenek tytanu: podejrzewany o rakotwórcze działanie. Zakazany w wielu krajach. W Polsce zabroniony do lat 90-tych, figurował na liście jako „podejrzany”. Potem nastąpił cud nad Wisłą i oto nasz „podejrzany” zostaje nagle „dopuszczony” i oficjalnie wpisany na listę jako „nieszkodliwy”! Nie chce mi się grzebać na podstawie jakich badań i który urzędas to podpisał. Jeśli chodzi o mnie osobiście, to E171 figuruje u mnie na liście tych, których ma się w d*pie, czyli nie spożywam ani nie kładę na skórę niczego co go zawiera (jest uwielbianym przez producentów kosmetyków „filtrem UV” we wszelakich kremach i lotionach przeciwsłonecznych, szukajcie Titanium Dioxide w składzie INCI).
Substancja glazurująca wosk carnauba zasadniczo nieszkodliwy, choć może powodować alergie.
Przeciwutleniacz BHA (E320): czyli butylowany hydroksyanizol. Toksyczny związek uszkadzający wątrobę i podwyższający poziom cholesterolu. Podobnie jak E171 zabroniony do lat 90-tych w Polsce. Potem jednak uznany za „dopuszczony”. Nawet bardzo „poprawna politycznie” czyli będąca niezmiernie „po linii i na bazie” Wikipedia stwierdza co następuje: „Wykazuje działanie kancerogenne, ulega przekształceniu w pochodne chinonowe. Może wywierać toksyczny wpływ na nerki, wywoływać wysypkę, pokrzywkę, rzadko duszność.” W wielu krajach obowiązuje zakaz dodawania go do żywności przeznaczonej dla dzieci.
To może choć guma dla dzieci ma bezpieczniejszy skład? A gdzież tam!
SKŁADNIKI: SUBSTANCJE SŁODZĄCE SORBITOL, KSYLITOL, MANNITOL, ACESULFAM K, ASPARTAM; BAZA GUMOWA (ZAWIERA LECYTYNĘ SOJOWĄ), REGULATOR KWASOWOŚCI MLECZAN WAPNIA, SUBSTANCJA UTRZYMUJĄCA WILGOTNOŚĆ GLICEROL, AROMATY, PRZECIWUTLENIACZ BHA. ZAWIERA LUKRECJĘ.
Z substancji słodzących dodano działający antybakteryjnie na zęby ksylitol zamiast izomaltu. Ksylitol ma przekonać mamusie jaka guma jest zdrowa dla ząbków ich pociech. Wywalono sól aspartamu acesulfam (też mi ulga!) ale zostawiono aspartam, acelsulfam K i rakotwórczy przeciwutleniacz BHA! Kompletne draństwo!
Dodatkowo na niektórych opakowaniach widnieje napis „zawiera wapń”, no proszę jaki zdrowy produkt dla dzieci.
Owszem zawierać zawiera – dodano mleczan wapnia ale… nie wiadomo jaki. Tymczasem D- i L- mleczany (izomery przestrzenne) nie powinny by podawane małym dzieciom, ponieważ nie produkują one jeszcze odpowiednich enzymów w wątrobie potrzebnych w prawidłowym metabolizmie tych form mleczanów.
Zawiera lukrecję. Lukrecja oprócz dobroczynnych właściwości ma też drugą twarz: wypłukuje z organizmu drogocenny potas i podnosi ciśnienie krwi ponieważ zawiera glicyryzynę. Zawiera też fitoestrogeny, które są pomocne przy zaburzeniach miesiączkowania oraz w menopauzie, podnoszą też libido, lecz niekoniecznie są wskazane dla małych dzieci. Jeśli zbyt często spożywa się produkty, w których skład wchodzi lukrecja, zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Na wszystkich herbatkach ziołowych gdzie jest lukrecja w składzie widnieje zawsze ostrzeżenie typu „Zawiera lukrecję – nie może być spożywane w nadmiarze przez osoby cierpiące na nadciśnienie”. Na gumie dla dzieci ostrzeżenia nie ma żadnego.
Dzieci z reguły nie mają nadciśnienia. Ani chorej wątroby. Ani raka. Ale zawsze mogą mieć, czy coś stoi na przeszkodzie? Pacjenta trzeba sobie wyhodować od małego, takie czasy. Niech zachoruje na cokolwiek.
czwartek, 16 maja 2013
Marchewka z groszkiem w słoiku
Pomysł na takie przechowywanie marchewki powstał trochę z lenistwa a trochę ze złości na marnowanie tej pysznej potrawy . Jak zrobiłam z całej puszki groszku to zawsze była to za duża porcja , poczatkowo mroziłam jesli mi zostawało ,ale rozmrożona marchewka była nie smaczna . Wpadłam więc na pomysł ,że można przecież włożyć gorącą marchew z groszkiem do słoików . Sposób na takie przechowywanie sprawdził się doskonale . Robię to tak , kroje dużo marchewki w kostkę gotuje w lekko posłodzonej wodzie , kiedy jest miękką dodaje puszkę groszku i zagotowuje . Gotująca się mieszaninę marchwi i groszku nakładam do słoików ,zakręcam i wkładam pod poduszkę lub kocyk aby dobrze się zakrętki zassały . Kiedy jest potrzeba ,to robię zasmażkę z masła i odrobiny mąki , otwieram słoik i wrzucam zawartość , mieszam i po chwili jest gotowe, wystarczy dodać trochę soli lub cukru w zależności od upodobań . To dobry sposób kiedy trzeba coś na szybko przygotować . Tym samym sposobem wekuje tarte buraczki . Ugotowane buraki trę na tartce na grubych oczkach , wkładam do garnka ,dodaję trochę wody tak aby tylko pokryła warzywo, sól , cukier do smaku , zagotowuje i gorące do słoików . Kiedy potzrebuje buraczki do obiadu ,robię tylko zasmażkę otwieram słoik , dodaje buraczki z zalewą , przyprawiam do smaku . Pomysł jest przetestowany , mam w piwnicy zawsze kilka takich awaryjnych słoików :)
poniedziałek, 13 maja 2013
Torebki na 2 śniadanie lunch
Torebki na 2 śniadanie lunch zapinana na rzep, można je postawić .
Uszyte z lnu i bawełny ,ozdobione aplikacją i koronką .Można je prać i
prasować. Pojemne i funkcjonalne .Akurat na kanapkę i jabłko :)
niedziela, 12 maja 2013
----- Red Panda Forest QAL by Amy Gunson for Badskirt
Dziś udało mi się skończyć szycie kolejnego bloku na QAL Forest . Blok przedstawia Pandę Czerwoną bardzo sympatyczne zwierzątko , dla mnie jest to połączenie Lisa ,Pandy i sama nie wiem czego. Jest bardzo słodka .
Panda Czerwona filmik
Moja wersja Pandy wygląda tak :)
Panda Czerwona filmik
Moja wersja Pandy wygląda tak :)
piątek, 10 maja 2013
Domowa wędlina drobiowa
Chciałam podzielić się przepisem na drobiową wędlinę , nie ma w niej nic sztucznego ,można ją podawać dzieciom i chorym .Jest lekko strawna i łatwa do zrobienia . Jedyny problem to zdobycie osłonki termokurczliwej do wyrobu wędlin . Ja swoją kupiłam w hurtowni wędlin i mięsa u siebie w mieście , ale można ją kupić w internecie np.tutaj
Osłonki do kiełbas
Ja swoją wędlinę zrobiłam z całego kurczaka o wadze 1,1kg, wyszło mi z niego 0,9kg gotowego wyrobu . Szybciej można zrobić mając do dyspozycji , gotowe mielone drobiowe i piersi z kurczaka . Efekt moich zabiegów kulinarnych prezentuje się tak.
Prawda ,że wygląda smakowicie , wierzcie mi warto pokusić się o zrobienie tego samemu ,nie jest to trudne a korzyści w postaci zdrowej smacznej i naturalnej wędliny są bezdyskusyjne . A na dodatek cena jest niska .
1.Kurczaka podzieliłam na 3 części , jedna to kości pozostałe po rozbiorze tuszki (z nich powstała zupa Szczawiowa ), druga kupka to mięso z udek , skórki kurczaka , i inne okrawki odkrojone od kości , trzecia kupka to piersi pokrojone w dość dużą kostkę (ok.3cm).
2.Mięso z udek i reszty oraz skórki mielimy w maszynce lub w miksujemy w mikserze ale nie za drobno .
Dajemy do jednej miski pokrojone piersi ,przyprawy u mnie (pieprz ziołowy mieszanka kupiona na targu ),i 1/2łyżeczki soli .W drugiej misce mielone drobiowe plus 1/2 łyżeczki soli, ulubione przyprawy ,rozgnieciony ząbek czosnku .Tak przygotowane mięso wstawiamy przynajmniej na 3 godziny do lodówki .
Tak przygotowane mięso wkładamy do lodówki przynajmniej na 3 godziny , można na noc .
3.Po wyjęciu z lodówki dodajemy do mięsa mielonego 50 ml lodowatej wody , płaską łyżeczkę żelatyny i dobrze mieszamy około 2-3 minut .Potem dodajemy piersi w kawałkach i jeszcze raz wszytko mieszamy .
4.Następnie szykujemy osłonki termokurczliwe , trzeba je namoczyć przed użyciem przez 15 minut w zimnej wodzie ,jeden koniec zawiązujemy grubą bawełnianą nicią . Ja masę swoją podzieliłam na dwie części , ponieważ nie mam aż tak dużego garnka .
5.Teraz napełniamy osłonki tak aby nie zostawało wolne miejsce , ja ugniatałam łyżką . Ważne aby dobrze związać koniec, bo ugniatana może nam wyskoczyć z drugiej strony :))Po napełnieniu staramy się jak najciaśniej zawiązać .
6. W garnku podgrzewamy wodę do tego momentu aż od spodu zaczną odrywać się bombelki powietrza, chodzi o to aby woda miała około 90 stopni ale nie gotowała się . Do takiej wody wkładamy nasze kiełbaski , przykrywamy przykrywką i wyłaczamy gaz pod garnkiem . Po 10 minutach włączamy gaz , ustawiamy na najmniejszy możliwy płomień można dać płytkę ochronną . Chodzi o to aby utrzymywać kiełbaski w gorącej wodzie ale aby się nie gotowała.Parzenie w gorącej wodzie trwa około 40 minut .
7.No i już gotowe :) wyjmujemy je z wody , studzimy ,dajemy do lodówki aby stężały. Potem kroimy i walczymy z domownikami ,aby nie zjedli wszystkiego na raz !
Jeśli ktoś skorzysta z mojego przepisu będzie mi miło jak zostawi po sobie komentarz jak mu smakowało .
Osłonki do kiełbas
Ja swoją wędlinę zrobiłam z całego kurczaka o wadze 1,1kg, wyszło mi z niego 0,9kg gotowego wyrobu . Szybciej można zrobić mając do dyspozycji , gotowe mielone drobiowe i piersi z kurczaka . Efekt moich zabiegów kulinarnych prezentuje się tak.
Prawda ,że wygląda smakowicie , wierzcie mi warto pokusić się o zrobienie tego samemu ,nie jest to trudne a korzyści w postaci zdrowej smacznej i naturalnej wędliny są bezdyskusyjne . A na dodatek cena jest niska .
1.Kurczaka podzieliłam na 3 części , jedna to kości pozostałe po rozbiorze tuszki (z nich powstała zupa Szczawiowa ), druga kupka to mięso z udek , skórki kurczaka , i inne okrawki odkrojone od kości , trzecia kupka to piersi pokrojone w dość dużą kostkę (ok.3cm).
Dajemy do jednej miski pokrojone piersi ,przyprawy u mnie (pieprz ziołowy mieszanka kupiona na targu ),i 1/2łyżeczki soli .W drugiej misce mielone drobiowe plus 1/2 łyżeczki soli, ulubione przyprawy ,rozgnieciony ząbek czosnku .Tak przygotowane mięso wstawiamy przynajmniej na 3 godziny do lodówki .
Tak przygotowane mięso wkładamy do lodówki przynajmniej na 3 godziny , można na noc .
3.Po wyjęciu z lodówki dodajemy do mięsa mielonego 50 ml lodowatej wody , płaską łyżeczkę żelatyny i dobrze mieszamy około 2-3 minut .Potem dodajemy piersi w kawałkach i jeszcze raz wszytko mieszamy .
4.Następnie szykujemy osłonki termokurczliwe , trzeba je namoczyć przed użyciem przez 15 minut w zimnej wodzie ,jeden koniec zawiązujemy grubą bawełnianą nicią . Ja masę swoją podzieliłam na dwie części , ponieważ nie mam aż tak dużego garnka .
5.Teraz napełniamy osłonki tak aby nie zostawało wolne miejsce , ja ugniatałam łyżką . Ważne aby dobrze związać koniec, bo ugniatana może nam wyskoczyć z drugiej strony :))Po napełnieniu staramy się jak najciaśniej zawiązać .
6. W garnku podgrzewamy wodę do tego momentu aż od spodu zaczną odrywać się bombelki powietrza, chodzi o to aby woda miała około 90 stopni ale nie gotowała się . Do takiej wody wkładamy nasze kiełbaski , przykrywamy przykrywką i wyłaczamy gaz pod garnkiem . Po 10 minutach włączamy gaz , ustawiamy na najmniejszy możliwy płomień można dać płytkę ochronną . Chodzi o to aby utrzymywać kiełbaski w gorącej wodzie ale aby się nie gotowała.Parzenie w gorącej wodzie trwa około 40 minut .
7.No i już gotowe :) wyjmujemy je z wody , studzimy ,dajemy do lodówki aby stężały. Potem kroimy i walczymy z domownikami ,aby nie zjedli wszystkiego na raz !
Jeśli ktoś skorzysta z mojego przepisu będzie mi miło jak zostawi po sobie komentarz jak mu smakowało .
wtorek, 7 maja 2013
Slow coming Spring {Forest QAL}
Po angielsku to długa nazwa ,ale po polsku to po prostu Przylaszczka . Ciekawe czy ktokolwiek oprócz polaków jest w stanie wymówić tą nazwę! Jestem zadowolona z tego bloku , w końcu udało mi się równo zszyć i tylko 3 razy prułam podczas szycia :))
Eurasian Jay {Forest QAL}
Kolejny blok na zabawę patchorkową Forest QAL . Zabawa ta polega na tym ,że każdego tygodnia jest jeden blok do uszycia , wzór jest dla wszystkich taki sam,dowolnie wybiera się tylko tkaniny . Ja szyję z tkanin z odzysku są to męskie koszule bawełniane kupione w ciuszku . Bawełna z takich koszul jest pierwszorzędnej jakości i dla mnie jako początkującej w szyciu jest super ,bo nawet kiedy się pomylę to nie szkoda zmarnowanego materiału . Dziś obrazek miał przedstawiać sójkę ,ale mi wyszedł "Rajski Ptak ".To był trudny wzór do uszycia .
sobota, 4 maja 2013
Kotlety brokułowo -serowe
W zakamarkach mojej zamrażarki znalazłam zamrożonego niedużego brokuła . Postanowiłam zrobić z niego kotlety . Kiedyś natknęłam się w sieci na taki pomysł wykorzystania tego smacznego warzywa .Brokuł podzielony na kawałeczki ugotowałam w wodzie z odrobiną cukru dzięki temu zachowuje zielony kolor . Ugotowany odcedziłam na sitku , a potem lekko odcisnęłam w dłoniach z nadmiaru wody . W miseczce rozdusiłam brokuł widelcem na mniejsze kawałki , dodałam dwa jajka , dużą garść tartego żółtego sera ,sól , pieprz , bazylię,i bułkę tartą w takiej ilości,aby wchłonęła wilgoć z masy . Odstawiłam aby masa spęczniała i dobrze się związała ze sobą. Dłonie zwilżyłam wodą i formowałam nieduże kotleciki,smażyłam na rozgrzanym oleju na niedużym ogniu do uzyskania złotego koloru . Ser w środku takiego kotlecika jest płynny a na brzegach gdzie się smaży chrupiący. Dla mnie pyszny na gorąco i na zimno .
Subskrybuj:
Posty (Atom)