poniedziałek, 14 marca 2011

Chleb łatwy krok po kroku

Zrobiłam dla Was instrukcję fotograficzną  jak krok po kroku zrobić łatwo domowy chleb . Nie jest to ani trudne ani pracochłonne . Zresztą sami zobaczcie :)
Porcja na dwie blaszki keksowe 9cm na 32cm .
Potrzebujemy kilogram mąki najlepsza jest taka o numerze 650 , ja swoją kupiłam w carrfour, kosztowałam chyba 1,60.Można dodać mąki żytniej .Ja do 1kg maki pszennej dodałam szklankę mąki żytniej .
Smak chleba zależy od maki jakie użyjemy jeśli mamy mniej niż 650 to wyjdzie bardziej bułka niż chleb .
Bierzemy duża miskę najlepiej nie używać metalowych misek ani łyżek , nie pamiętam czemu ale ciasto lepiej wtedy rośnie .
Do miski wlewamy 1litr ciepłej wody , kostkę 10dkg drożdzy , dwie łyżeczki soli , łyżeczkę cukru , 6 łyżek maki . Mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia . Ja mam ten luksus ,ze stawiam na ciepłym piecu kaflowym i rośnie raz dwa :)
Tak powinien wyglądać wyrośnięty zaczyn .Do niego dodajemy kilogram przesianej maki , szklankę mąki żytnej , ja dodałam 1/2 szklanki otrąb , i szklankę ziarenek słonecznika . Dodatki smakowe sa dowolne co kto lubi , mogą być ziarnka dyni , płatki owsiane , siemię lniane .

Wszystko to razem mieszamy , ja robiłam to łyżką drewnianą , ciasto jest dość rzadkie , nie da się go mieszać ręka ani ręka nakładać do foremki.
Wymieszane ciasto , przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce . Tak wyglada wyrośnięte .
Szykujemy foremki na chleb , ja posmarowałam je olejem i wysypałam ziarenkami słonecznika .
Wyrośniętę ciasto należy wymieszać, i nakładać do foremek .wierzch chlebów skropiłam odrobiną oleju i posypałam ziarenkami .
Formy z ciastem odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu . Rośnięcie ciasta zależy od tym im cieplej tym szybciej rośnie .Teraz ważne jest aby dobrze rozgrzać piekarnik do 200 stopni , nie wkładajcie tylko niewyrosnietego chleba do piekarnika bo będzie zakalec .
Pieczemy 15 minut w temp 200 stopni , a potem aż chleb się zrumieni w temp 180 stopni . okolo 1 godziny może mniej jesli szybko się rumieni .
Upieczony chleb wyglada tak